تبلیغات
مهاجر - در راستای سخنان کاندیدان :
مهاجر
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

 

بی برنامه گی کاندیدان ریاست

 

جمهوری

بی برنامه گی کاندیدان ریاست جمهور

در هفته دوم از آغاز مبارزات انتخاباتی  کاندیدان ریاست جمهوری برای انتخابات سال 1393 قرار داریم . اما  آنچه تاهنوز از کاندیدان محترم شنیدیم سخنی نبوده که بتواند درد این مملکت را دوا کند.

این هم یک واقعیت است که امروز افغانستان از اثر حکومت داریی نابکار و فاسد مجموعه حاضر به مشکلستان تبدیل شده است .

افغانستان امروز با انواع مشکلات اعم از اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و..... دست و پنجه نرم می کند .

نخست این مطلب را باید اذعان داشت که با توجه به فساد حاکم در نوع حکومت داری ،  تهدیدات امنیتی  و.....  از نظر ما حکومت و مجموعه  ای که طی دوازده سال در این کشور حکم رانده اند بار ملامتی آنرا به عهده دارند ، یعنی از نظر ما تنها شخص کرزی گرچه در راس همه بوده ملامت نیست ،بلکه همه کسانی که در این حکومت به نحوی شریک بوده اند ملامت  میباشد.  مثلا از اولین روزی که کرزی به تخت پادشاهی جلوس کرد دو معاونش از احزاب جمعیت و وحدت بودند ، همینطور در وزارت خانه ها ، در سایر مقامات موثر دولتی نمایندگان احزاب و شخصیت های موثر جامعه حضور فعال داشتند. بناء گرچه از نظر ما جناب کرزی آدم ضعیف و یک مدیر نالایق است ، اما فسادی که در حکومتش رایج و حاکم است همه به شخص او برنمی گردد بلکه همه کسانی که در حکومت حضور داشته و دارند شریک این همه فساد هستند.

به نظر ما مشکل افغانستان ، مشکل نبود استراتیزی و مدیران استراتیژیک است .

بطور مثال : تحت عنوان مبارزه با فساد میلیون ها دالر به مصرف رسیده و میرسد ، که این همه مصارف نه تنها نتوانسته از فساد جلوگیری کند بلکه روز بروز آنرا شایعتر و فراگیر تر ساخته اند .

و یا مبارزه با مواد مخدر ، اگر از ابتدای تشکیل این وزارت مصارفش را برآورد کنیم  رقمش در ماشین های حساب معمولی گنجایش ندارد ، اما در مقابل کارآیی اش را اگر مطالعه کنیم ، نه تنها هیچگونه موثریت نداشته بلکه به اساس احصائیه های بین المللی میزان تولید آنرا در کشور بالا برده است ، بطور مثال در زمان حکومت طالبان که هیچگونه ممانعتی وجود نداشت ، گفته می شد که افغانستان سالانه 3500 تن تریاک به بازار عرضه می کند . اما حالا که یک وزارت با پشتوانه جامعه جهانی با این پدیده مبارزه می کند آمار های رسمی حکایت از 6500 تن تولید دارند .

این دو مثال  میتواند بهترین  شاهد مثال برا ی عدم استراتیژی در کشور ما میباشد .  ادارات دولتی ما به اصطلاح به کان نمک می ماند ، همانگونه که آب ، حیوانات حلال گوشت  ، حرام گوشت ، پرندگان و..... خلاصه هرچیزی وقتی در آن افتاد تبدیل به نمک می شود ، امروز ادارات دولتی ما هم همینطور است ، هرقدر آدم پاک در آن توظیف شود یا واقعا به حرام می افتد و یا مارک می خورد و آنگونه که ما دیدیم و میدانیم با پاکی هرگز نمی تواند ادامه بدهد .

مدیران ناکارآمد به سرکردگی آقای  کرزی طی 12 سال گذشته نتوانستند از امکاناتی که در این کشور از طرف جامعه جهانی سرازیر شد استفاده نمایندو با استفاده از این همه امکانات مسیری را برای مردم این کشور به گونه ای تعیین کنند که برای مردم و ساکنین مملکت آسایش باشد نه عذاب .

به نظر ما طرح یک استراتیژی صحیح و سالم که برای مردم و کشور ما راهگشا شود ضرور است . زیرا به قول علما : استراتیژی اسلوب بقای جامعه  است .

آنچه ما از استراتیژی و طرح آن در کشور خود مدنظر داریم  در همه ابعاد کشور داری است ،

اما در نخستین روز های کمپاین کاندیدان ریاست جمهوری  وقتی سخن از برنامه های آینده است و در یکی دومناظره  تلویزیونی که ما شاهد بودیم ؛ آنچه که به عنوان برنامه های کاری گفته می شد سخنان روشنی نبود. وقتی سخن از اصلاحات و جامعه قانونمند و مبارزه با فساد و مواد  مخدر به میان می آید همگی این جملات و کلمات را با اندکی مقدم و موخر سازی کلمات تکرار می کنند ، اما نشنیدیم که کسی نحوه عملکرد و به اصطلاح استراتیژی خود را اعلان کرده باشد ، که این هم به نظر ما تقیه نیست ، و ترس از اینکه کاپی نشود نیست ، بلکه در بساط چیزی ندارند که ارائه کنند زیرا ماهم از ایشان تاحدی شناخت داریم ، ویا به قول برادر ترکمن ما « ماهم کم کم فارسی بلیور».

در این بین تنها کسی که بعضا سخنی دارد آقای اشرف غنی است که البته آنهم صرف در بعد اقتصادی مشکلات ، که در این قسمت باید متذکر شد که مشکل افغانستان تنها مشکل اقتصادی و فقر و ناداری نیست . اگر مشکل تنها مشکل اقتصادی می بود با سرازیر شدن صدها میلیار د دالر طی یک دهه اخیر همه رفع و مردم در رفاه  و آسایش بودند . در حالیکه هرروزیکه می گذرد زندگی به کام مردم تلخ تر می گردد.

یکی دیگر از مواردی را که باید یاد آورد شد اینست:  با برداشت سوء و مغرضانه از ماده دهم قانون اساسی که صورت گرفته این است که باید از سکتور خصوصی بر مبنای اقتصاد باز ار حمایت شود ،که این عملکرد سوء و مغرضانه در این 12 سالی که گذشت افغانستان را به کشور گدا ها و بیکار ها تبدیل کردند ، و صنعت و زراعت کشور را با نام اقتصاد بازار کاملا محو نمودند و دهقان مظلوم کشور را مجبور ساختند تا به کشت تریاک روبیاورد . و با این نام دهها تصدی دولتی را حیف و میل کردند و کارگران آنرا بیکار ساختند، و در واقع با تشویق کمپنی های خارجی هرگز نگذاشتند که خط تولید در کشور رشد نماید . به عنوان نمونه : اخیرأ کارتصفیه تیل در شمال کشور آغاز شد یکعده حتی از مسوولین اتاقهای تجارت  نزدیک بود منفجر شوند ، زیرا با آغاز این کار دیگر تجارت اینها از طریق خارج ضعیف گردیده و تعیین نرخ مواد نفتی از چنگ شان خطا می خورد.

ما نمی گوییم که از تاجرکشور حمایت نشود ، ما برای حمایت از تاجر و سرمایه گذار کشور طرح های داریم که بعضا قسمت های از آنرا ارائه کردیم و از طرف جامعه تاجر و سرمایه گذار کشور مورد استقبال قرار گرفت ، و ماده دهم قانون اساسی هم به این معنی نیست که وقتی حمایت از سکتور خصوصی صورت می گیرد ، دیگر از سرمایه گذار حمایت نشود ، از تولیدات کشور حمایت نشود و دارایی های دولت همه به لیلام گذاشته شود ... بلکه منظور ما این است که هم از تاجر و از هم از سرمایه گذار و تولیدات وطن حمایت صورت بگیرد و دولت نباید همه توانایی های خود را فدای بازار آزاد کند ، بلکه دولت در همه حال  قدرت و توانایی وادار گری را داشته باشد و تا زمانیکه این فرهنگ در کشور تقویت نشد ه اقلام ضروری و استراتیژیک مثل مواد نفتی  باید در کنترول دولت باشد مخصوصا در شرایط فعلی که از خانه های همسایه هرروز سوغاتی بنام تروریسم و مواد منفجره و انتحاری وارد می گردد. که ما در این مورد به پلان های  با یک حرکت تدریجی و گام بگام اشاراتی داشتیم .

تعدادی از تصدی های دولتی که نام بردیم اصلا سر به نیست گردیده  معلوم نیست که کجا شدند فقط از قرائن همین قدر برمی آید که این حرکات خائنانه  صف در هم پاشیده مخالفین را مجددأ آرایش و به پا ایستاده کرده است .

اما در مقابل از ماده یازدهم و سیزدهم قانون اساسی که در بر گیرنده مفاد مردم و کشور است و باعث تقویه بنیه اقتصادی ما می گردد اصلا یادی نشد .

بهر صورت با تاسف باید به عرض برسانیم که ما تاهنوز برنامه ای که بتواند  در آیند افغانستان را به سوی امنیت و رفاه ببرد از یازده نفر کاندیدان ریاست جمهور نشنیدیم که با این  وضعیت به این نتجه می رسیم که ایشان نیز ادامه دهند راه حکومت موجود خواهند بود و افغانستان و مردمش همچنان در منجلاب بدبختی غرق . مگر اینکه اعلان برنامه های اصلی خود را در آینده گذاشته باشند که در روز های آخر مبارزات انتخاباتی اعلان و به مردم ارائه نمایند.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 22 بهمن 1392
دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 02:18 ب.ظ
treat ed http://viagralim.us treat ed !
Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing. Do you have any points for rookie blog writers? I'd definitely appreciate it.
جمعه 17 آذر 1396 12:32 ق.ظ
Hey there! I know this is somewhat off topic but I was
wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment
form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one?
Thanks a lot!
پنجشنبه 23 شهریور 1396 05:33 ب.ظ
I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers however this post is actually a nice post, keep it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی