تبلیغات
مهاجر - شرارت همسایه ها:(3)
مهاجر
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

تاراج دارایی های افغان ها درایران

یکی ازمواردی که کاملا محسوس هست ، تاراج دارایی های مهاجرین افغانستانی در ایران هست .

این تاراج به گونه های مختلف صورت می گیرد و سازماندهی آن نیز توسط دولت انجام می شود.

قابل ذکر میدانیم که از ابتدای آغاز مهاجرت افغان ها در ایران ،  ایران کمکی به اینها نکرده ، تنها کسانی راکه به عنوان نمایش به سازمان های بین الملل به اردوگاه ها زندانی کرده بودند یک اعاشه که کاملا غیرانسانی است داده و میدهند، تابتوانند به دنیا بگویند که ما از مهاجرین پذیرایی می کنیم .

وضع اردوگاه ها کاملا بدتر از هر زندانی است که ان شاالله در بحث ها آیند اشاراتی به آن خواهیم داشت .

و اما در قسمت مصارف اکثریت قاطع مردم افغانستان در ایران باید به عرض برسانیم که اینها هرچه مصرف کرده اند خود به زور بازوی خود تهیه نموده اند.  دولت با وجودیکه صد های میلیون دالر از ملل متحد بنام اینها گرفته است ؛ نتنها به این ها کمکی نکرده بلکه کرایه خانه ؛ بل برق ؛ بل آب ، بل تیلفون همه نسبت به ایرانی ها کاملا متفاوت و  در مواردی دوچند و سه چند هم به اینها تحمیل گردیده است .

رفتن مهاجرین از یک شهر به شهر دیگر مقید به نامه تردد است ، ولو این سفر  در فاصله ده کیلومتری هم باشد ، وقتی یک مهاجر از یک شهر به شهر دیگر میرود باید روزها وقت خود را صرف گرفتن نامه تردد نماید آنهم با گروگان گذاشتن کارت شناسایی و موقعی که باز می گردد همچنان باید وقت صرف کند و نامه را تحویل بدهد تا کار ت خود را دوباره اخذ نماید.

تاحال چندین بار کارت های مهاجرین را عوض کرده اند و به این بهانه روز ها مهاجرین مظلوم را از کار شان بیکار ساخته و از هرکدام بخاطر تجدید کار پولهای گزافی هم گرفته اند.  و این برخورد بحدی پست و ذلیلانه است که اولا کسانی که در این کار توظیف می شوند در یک محل خیلی دور از شهر این کار را انجام میدهند تا مدرکی باشد برای راننده های تاکسی ، و از این هم پست تر که مثلا یک خانواده پنج نفر هستند می گویند که برو پنج عدد دوسیه بگیر ، وقتی او که مجبور است بگیرد می گیرد و اینها اوراق این خانواده را در بین یک دوسیه می گذارند وباقی را  دوباره به محل فروش می گذارند .

وقتی صاحب کاری از دادن مزد کار گرافغانی خود ابا می ورزد و کار شان به دادگاه میرسد افغانی بدون تحقیق ملامت است .  البته این تنها در مورد مزد کار نیست بلکه در هر موردی که بین افغانی و ایرانی دعوا شود و قضیه ایشان به محکمه و ادارات دولتی کشانده شود، بصورت قطع افغانی ملامت است و این مورد بخصوصی نه بلکه یک موضوع عام است .

اردوگاه ها محلی هست که افغانی در آنجا انسان محسوب نمی شود. ظلم و شکنجه که مواردی از آن در مراحل بعدی نوشته خواهد شد بحدی که حتی قتل عام هم صورت گرفت و بیش از پنجصد نفر از اردوگاه سفید سنگ مشهد را در یک حادثه ظالمانه به شهادت رساندند.

ظالم و جنایت در حق مردم مظلوم افغانستان که در ایران به عنوان مهاجر زندگی می کنند بحدی طغیان کرده که بعضأ وجدان های بیداری از مردم ایران را بداد آورده است که در ذیل چند جمله از آقای داکتر صادق زیبا کلام استاد دانشگاه را می آوریم و وعده می سپاریم که مجموعه ء  از سخنان ایشان را که در قسمت مهاجرین افغانی است خدمت خوانندگان محترم ارائه کنیم :

 

باید بر دستان مهاجرین افغانی در ایران بوسه زد

نژادپرستی ایرانی؟

هفته نامه آسمان 16 اردیبهشت 1391

هیچ لغتی كامل تر و جامع تر از لغت « نژادپرستی » بیان كننده رفتار ما ایرانی ها درقبال افغانی ها نیست. البته اصطلاحات، الفاظ و لغات دیگری هم می توان برای توصیف رفتار ما، ظرف سه دهه گذشته در قبال افغانی هایی كه از بد سرنوشت و حادثه به ایران پناه آورده اند، به كار گرفت. « مغرضانه»، « ناقض اصول اولیه حقوق بشر» ،غیر اسلامی ، غیراخلاقی، مغایر با قانون اساسی ج.ا.ا، خجالت آور، مغایربا اصول و كنوانسیون های بین المللی درمورد حقوق پناهندگان و سایر اصطلاحات مشابه و هم ردیف. اما هیچ كدام آنها به درستی و كامل بودن نژادپرستی و تبعیض نژادی نیست. نه به واسطه آنكه فرماندار اصفهان یا یكی دیگر از مسؤولان پایتخت صفویه آنان راازبالا رفتن از تپه ها و صخره های كوه صفه محروم ساخت، نه به واسطه آنكه مقامات با فضل و كمال استان مازندران هفته پیش اعلام كردند كه اجازه نخواهند داد هیچ افغانی اعم ازآنكه حضورش در كشور قانونی است یا غیرقانونی، به استانشان بیاید، نه به واسطه آنكه رفتار موهن، غیر اخلاقی و غیر انسانی ما ایرانیان كه البته پرچم دار علم، دانش، تمدن، فرهنگ و معرفت هستیم در قبال افغان ها در ایران واقعا حكایتی است، بلكه به واسطه نفس نگاهی كه ما به افغان ها داریم نگاهی كه بهترین تعریفی از آن می توان داشت آن است كه بگوییم یادآور نگاه سفیدپوستان آمریكایی نژاد پرست به سیاه پوستان یا نگاه سفیدپوستان اروپایی تبار به ساكنان آفریقای جنوبی در زمان رژیم آپارتاید به آفریقایی ها. ای كاش حكایت تلخ رفتار ما با افغان ها فقط محدود می شد به مقامات اصفهانی یا مازندرانی. انسان می توانست بگوید كه یكی دو مقام مسوول كج سلیقگی و غرض ورزی كرده اند. ای كاش اینگونه بود. بدبختی آن است كه موضوع به كج سلیقگی دو یاچند مسول سطحی نگر و بی دانش در اصفهان یا مازندران محدود نمی شود.

واقعیت آن است كه رفتار ناشایست، تبعیض آمیز و مغایر با اصول و موازین حقوق پناهندگان ما با افغان ها خیلی عمیق تر از این حرف هاست. برای درك عمیق رفتار غیرانسانی ما با افغان ها كافیست میان رفتار غربی ها با پناهجویان ایرانی كه به كشور های مختلف اروپایی، آمریكا، كانادا یا استرالیا پناهنده شده یا مهاجرت كرده اند، با رفتار ما ایرانی ها با افغان ها مقایسه نماییم. به عنوان یك قاعده كلی و حسب موازین بین المللی، هر پناه جو كه به كشور غربی ورود می كند بعد از مدتی كه به عنوان یك پناهجو پذیرفته می شود از همه حق و حقوق هایی كه اتباع آن كشور برخوردار هستند برخوردار می شود. صرف نظر از آنكه پناهجو قانونی یا غیر قانونی وارد آن كشور شده است. طبیعی است كه اگر او غیرقانونی به آن كشور داده شده باشد، مدت زمانی كه به پرونده اش رسیدگی می شود خیلی طولانی تر خواهد شد تا زمانی كه او قانونی به آن كشور مهاجرت كرده باشد. اما به هر حال بعد از آنكه یك پناهجو در هیبت یك پناهجو یا مهاجر در كشور میزبان پذیرفته می شود، همانطور كه گفتیم شهروند آن كشور می شود.اگر جرمی یا خلافی مرتكب شود، با همان قوانین، مقرراتی و ضوابطی كه در مورد شهروندان خود آن كشور جاری است محاكمه و مجازات می شوند، از كلیه خدمات شهروندی و رفاهی كه اتباع كشور میزبان ازآن برخوردارند، برخوردار می شود: اعم از آموزش و پرورش رایگان، خدمات درمانی و بهداشتی، حقوق ایام بیكاری، حق اولاد و قس علیذا. به بیان دیگر یك مهاجر ایرانی پس از آنكه به عنوان مهاجر در سوئد، نروژ، دانمارك، انگلستان، فرانسه، آلمان، كانادا، آمریكا یا استرالیا پذیرفته می شود با وی همانند شهروندان همان كشور رفتار می شود. حاجت به گفتن نیست كه این امتیازات شامل اعضای خانواده و وابستگان اوهم می شود. حتی اگر آنان به هنگام ورود به آن كشور، همراه وی نبوده باشند.

اما در ایران؛ یك پناهجوی افغانی صرف نظر از آنكه قانونی وارد كشور باشد یا غیرقانونی، صرف نظر از آنكه یك سال در ایران اقامت داشته باشد یا ده سال یا سی سال، از هیچ حق و حقوقی برخوردار نمی شود. یك افغانی كه فی المثل بیست سال است در ایران زندگی می كند و همسر و فرزند دارد مثل آب خوردن ممكن است توسط نیروی انتظامی از كشور اخراج شود. و باز هم ای كاش این، همه تراژدی بود!

مشكلات عده ای بر سر راه ثبپ نام و به مدرسه رفتن فرزندان افاغنه در ایران وجود دارد. بعضا آنها رابه مدارس راه نمی دهیم، بعضا ازآنها هزینه آموزش و پرورش فرزندانشان را می گیریم، بعضا به آنها مدرك نمی دهیم و بعضا اگر یك افغانی مجبور شود فرزندش را از مدرسه ای بیرون آورده و به واسط تغییر شغلش به منطقه یا شهر دیگری ببرد به عذاب العلیم دچار می شود. افغان ها، دفترچه خدمات درمانی ندارند و از همان حداقل هایی كه به هرحال تامین اجتماعی برای كسانی كه دفترچه خدمات درمانی دارند یا فراهم می كند، بی بهره اند. فی الواقع هر امر اجتماعی كه مسلزم ارائه « فتوكپی شناسنامه» و « كارت ملی» می باشد، افغان ها عملا از آن محرومند به این معنا كه افغان ها نه می توانند حساب بانكی داشته باشند؛ نه می توانند منزل یا اموال منقول یاغیر منقولی را خرید و فروش نمایند، نه می توانند گواهی نامه بگیرند، نه می توانند مدرسه بروند و نه می توانند استخدام شوند، نه حتی می توانند در یك بیمارستان به صورت رسمی بستری شوند نه می توانند برای خدماتی اعم از تجاری، زیارتی یا غیر آن ثبت نام نمایند و نه هیچ امر و كار دیگری. فرقی هم نمی كند كه چند سال درایران بوده اند. یك افغانی و خانواده اش كه ممكن است سی سال هم درایران زندگی كرده باشند، همین وضعیت را دارند.

از همه این ها اسفناك تر و غیر انسانی تر، رفتار ما با كودكان معصومی است كه ثمره ازدواج یك افغانی با ایك ایرانی می باشند. در سه دهه گذشته، هزاران خانم یا دوشیزه ایرانی با افغانی ها ازدواج كرده اند. حاصل این هزاران ازدواج، دهه هزار كودكی است كه مادرشان ایرانی و پدرشان افغانی است. می دانم كه خیلی از خوانندگان باور نخواهند كرد، اما از نظر مقامات ایرانی، این افراد وجود ندارند. چون مسولان ما، این ازدواج ها را به رسمیت نمی شناسند، یعنی ازدواج با « اتباع بیگانه» را به رسمیت نمی شناسند، بنابراین ثمره این ازدواج ها را هم به طریق اولی به رسمیت نمی شناسند. لذا به فرزندان این ازدواج ها شناسنامه نمی دهند بنابراین دهه هزار ایرانی كه امروزه بسیاری از آنها به سنین بالای 18 سال رسیده اند، در كشور هستند كه چون شناسنامه ندارند، وارد هیچ امر و حوزه اجتماعی نمی توانند بشوند. نه می توانند به مدرسه بروند، نه می توانند گواهینامه رانندگی بگیرند، نه بیمه شوند، نه حساب بانكی داشته باشند و نه هیچ چیز دیگری. این رفتارها را كه ما با هم كیشان مسلمان مان كه تازه هم نژاد ما هم هستند انجام می دهیم، مقایسه كنید با رفتار غربی های بی دین و مذهب در دانمارك، نروژ، فرانسه، انگلستان، كانادا و آمریكا با ایرانیانی كه نه هم كیش و آیین غربی ها هستند، نه هم نژاد و تمدن آنها. سال گذشته در مجلس طرحی تهیه شد كه به مشكلات فرزندان ازدواج های ایرانیان با افغان ها رسیدگی شود. اما نمایندگان كمیسیون قضایی مجلس در همان مرحله رسیدگی در كمیسیون، آن را از دستور كار خارج كردند و یكی از مسولان آن كمیسیون به مطبوعات توضیحات كافی داد كه چه خطر عظیمی از بیخ گوش ملت متمدن، مسلمان و بافرهنگ ایران گذشت. چه اگر آن لایحه به تصویب می رسید خطرات عظیمی متوجه امنیت ملی مان می شد. هیچ كس هم از آن بزرگوار و نه از سایر بزرگواران كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نپرسید كه روشن شدن وضعین حقوقی دهه هزار انسان كه تنها جرمشان آن بوده كه از مادر ایرانی و پدر افغانی به دنیا آمده اند، چه خطری را متوجه امنیت ملی ایران می كرد؟

به عنوان یك ایرانی، از ملت بزرگ افغان كه برخی از هم میهنانمان اینگونه زشت و غیرانسانی با آنها رفتار می كنند، پوزش می طلبم. در برابر همه افغان هایی كه خیابان های شهرم را تمیز می كنند، ساختمان های شهرم را می سازند، در گاوداری ها و سایر مشاغل دشوار شهرم، شرافتمندانه كار می كنند، به عنوان نگهبان، آبدارچی و مستخدم و مشاغل دیگر نقش ارزنده ای در تولید ناخالص كشورم دارند، سر تعظیم فرود می آورم و دستان خسته و پینه بسته شان را با همه وجودم می بوسم و بر روی سرم می گذارم.

==================================

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 22 مرداد 1393
یکشنبه 2 مهر 1396 01:14 ق.ظ
Hurrah, that's what I was exploring for, what a material!
present here at this webpage, thanks admin of this website.
پنجشنبه 23 شهریور 1396 03:54 ب.ظ
Someone essentially lend a hand to make critically articles I would state.

This is the first time I frequented your web page and so far?
I surprised with the analysis you made to make this
particular post amazing. Great process!
سه شنبه 17 مرداد 1396 08:18 ق.ظ
Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this web page, and
your views are nice in favor of new viewers.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:49 ق.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this
post was great. I do not know who you are but certainly you're going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی