تبلیغات
مهاجر - ادامه !
مهاجر
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

نقض کنوانسیون جنوا در مورد مهاجران افغان
(2)


رفیعی می‌گوید: «اول امضای تفاهم‌نامه‌‌ها در شرایط کنونی اشتباه است، چون شرایط آن نیست و افغانستان نباید این کار را کند پس زمانی‌که این در خواست صورت بگیرد؛ چرا کشورهای اروپایی به مهاجران افغان پناهندگی بدهند
. افغانستان کشورهای اروپایی را تشویق می‌‌کند که مهاجران را اخراج کنند
او می‌‌گوید که مدت چند سال در یکی از موسسات خارجی کار می‌‌کرد و پس از تهدید، مجبور به ترک کشور شد؛ اما مقام‌های وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان با امضای تفاهم‌نامه‌ها با سرنوشت او و دیگر مهاجران که به‌شکل غیرقانونی اخراج شده‌‌اند، بازی کرده‌‌اند.
رفیعی افزود: «اکنون کوشش می‌‌کنم که صدای خود را بلند کنم تا حقوق دیگران تلف نشود؛ چون ماهانه حدود ١٢٠ مهاجر افغان تنها از کشورهای انگلیس و ناروی دیپورت می‌‌شوند. از ناروی هفته‌وار دیپورت می‌‌شود اما کسی نیست که بپرسد وقتی که دیپورت می‌‌شوی چه کار می‌‌کنی؟
به‌گفته او، شماری از کشورهای اروپایی تعدادی از مهاجران افغان را بی‌حس می‌‌سازند: «در ١٢ می ٢٠١٣ مایل مهاجر افغان از سویدن که پیچکاری بی‌حسی شده بود، اجباری اخراج شد و متاسفانه در میدان هوایی کابل مسوولان او را نیز تحویل گرفته بودند؛ در حالی‌‌که مسوولان افغان براساس کنوانسیون جنوا می‌‌توانستند این بیمار را دوباره به سویدن بفرستند. هم‌چنین حنیف در ١١ سپتامبر که مریض بود از سویدن اخراج شد
مشارکت رسانه‌هاى آزاد مشکلات مهاجرین افغان را از طریق ایمیل با سفارت‌هاى انگلستان، ناروى، دنمارک، سویدن و ایتالیا در کابل شریک ساخت اما از بین آنان تنها سویدن و دنمارک جواب دادند.

سفارت سویدن در کابل از مشکلات یادشده مهاجرین افغان در آن کشور اظهار بى‌خبرى کرده نوشته است که از همین جهت نمى‌تواند آن را تایید و یا رد کند.
مشارکت رسانه‌هاى آزاد از سفارت‌ها خواسته بود که پیش از شنبه (١٨ عقرب) جواب ارایه کنند زیرا گزارش تهیه‌شده به روز شنبه نشر مى‌شود، اما سفارت سویدن نوشته است که موضوع را با مقام‌هاى مسوول در سویدن شریک ساخته و فکر نمى‌کند که پیش از شنبه جواب داده بتواند.
سفارت دنمارک مى‌گوید تنها مهاجرانى را اخراج مى‌کند که از سوى مقام‌هاى افغانستان پذیرفته مى‌شوند.
مشارکت رسانه‌‌های آزاد تلاش کرد تا نظر اسلام‌الدین جرات، سخنگوی وزارت مهاجرین را بگیرد اما او حاضر به گفتگو نشد.
شماری از مهاجران اخراج شده، از سازمان بین‌المللی مهاجران و کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌‌خواهند که در کنار کمک به مهاجران افغان در ایران و پاکستان، با مهاجران افغان در کشورهای اروپایی نیز کمک کنند.
اما ریچارد دنزیگر، رییس سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) در افغانستان، می‌‌گوید که آنان به‌صورت دوامدار با مهاجران افغان کمک کرده‌‌اند.
آقای دنزیگر به مشارکت رسانه‌‌های آزاد گفت: «ما در قسمت یکجا شدن مهاجران افغان از ایران به غرب (کشورهای اروپایی و دیگر کشورها) با خانواده‌های‌شان سهولت ایجاد می‌‌کنیم. تمرکز یو‌ان‌اچ‌سى‌آر (UNHR) روی پناهندگان است و ما روی مهاجران فاقد مدرک کار می‌‌کنیم
به‌گفته او سازمان بین‌المللی مهاجران زمانی‌‌که مهاجران افغان از کشورهای خارجی بر می‌‌گردند، این سازمان با آنان کمک و همکاری می‌‌کند.
براساس آمارها در حال حاضر حدود دو میلیون مهاجر افغان در پاکستان و حدود یک میلیون دیگر در ایران به‌شکل قانونی زندگی می‌‌کنند و نزدیک به دو میلیون مهاجر دیگر در این دو کشور به‌شکل غیرقانونی زندگی می‌‌کنند.
مقام‌های وزارت مهاجران و عودت‌کنندگان پیش از این گفته بودند که آمار دقیق مهاجران و پناهندگان افغان را در کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای خارجی در دسترس ندارند.
اما براساس آمارهای کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، در جریان ده‌سال گذشته حدود ۵ میلیون مهاجر افغان از کشورهای مختلف به‌ویژه ایران و پاکستان به افغانستان عودت داوطلبانه کرده‌‌اند و در حال حاضر در مجموع حدود ۶ میلیون افغان در کشورهای خارجی مهاجر و پناهنده هستند.
در کنار این‌که مهاجرین افغان در جریان چند سال گذشته از کشورهاى ایران و پاکستان عودت داوطلبانه کرده‌اند، ایران با اخراج اجبارى مهاجران افغان بدون مدرک و بامدرک در صدر قرار دارد.
یونان و ایتالیا؛ دوزخ برای افغان‌ها
در همین حال، وضعیت مهاجران افغان در یونان و ایتالیا بسیار نگران‌کننده است و با آن‌‌که مهاجران افغان به‌دلیل برخورد نامناسب این کشورها با پناهجویان، همه‌ساله در روز مهاجر اعتراض‌های گسترده‌‌ای می‌‌کنند، اما تاکنون این اعتراض‌ها نتیجه ملموسی در قبال نداشته است.
شماری از سازمان‌های خیریه یونانی و ایتالیایی نیز سال گذشته در روز مهاجر با هماهنگی مهاجران در این کشورها علیه قوانین ضد مهاجرت در هفت بندر بحیره مدیترانه، جایی‌که روزانه ده‌ها مهاجر از کشورهای مختلف وارد می‌‌شوند، راه‌پیمایی‌ کردند.
جینو سترادا، رییس سازمان حالت اضطرار ایتالیا، سال گذشته برخوردهای دولت ایتالیا نسبت به پناهجویان را محکوم کرده و از دولت این کشور خواست برای این‌که نسل آینده ایتالیا شرم‌سار تاریخ نباشد، باید از سیاست‌های فاشیستی دست کشیده و به تعهدات بین‌المللی و حقوق بشری خود پایبند باشد.
جینوسترادا گفته بود: «نوجوانان زیادی از افغانستان و کشورهای دیگر برای زنده ماندن و فرار از وحشت و ترور راهی دیار غربت می‌شوند و با شعارهای حقوق بشری‌‌ای که از کشورهای غربی می‌شنوند، به این‌ جا پناه می‌آورند. این واقعا شرم‌آور است که این نوجوانان در جلو دروازه‌های مان زیر تایرهای لاری، تکه و پاره شوند. شاهد روزی خواهیم بود که ایتالیایی‌ها به‌دلایل رشد فاشیزم مجبور شوند این کشور را ترک کنند و به کشورهای دیگر پناهنده شوند
کارشناسان و سازمان‌های مدافع حقوق پناهندگان و مهاجران، کشور ایتالیا را پس از یونان دومین کشور ضد مهاجر در اروپا می‌‌خوانند.
اداره مهاجرت یونان نیز با نشر گزارشی، تعداد مهاجران افغان در یونان را بیش از چهل‌هزار نفر گفته است. در گزارش این اداره آمده است که از این تعداد فقط ۲۰۰ نفر که شرایط پناهندگی را دارا بوده، از طرف دولت یونان پذیرفته شده و برای آن‌ها مدارک موقت داده شده است و بقیه به‌دلیل نداشتن شرایط پناهندگی باید خاک یونان را ترک کنند.
براساس آمارهای اداره مهاجرت ایتالیا، این کشور نیز در سال ۲۰۰۹ شاهد ورود سیل‌‌آسای مهاجران افغان بوده است اما به‌دلیل قوانین ضد مهاجرت این کشور، این پناهندگان یا دوباره به یونان بازگردانده شده‌اند و یا مجبور به فرار از این کشور شده‌اند.
در جریان چند سال گذشته، عده‌‌ای از سازمان‌های خیریه در یونان وضعیت مهاجرین بازگردانده شده افغان از ایتالیا را دردناک توصیف کرده‌اند.
به‌گفته‌ی جینوسترادا، شماری از مهاجران افغان که از ایتالیا به یونان باز گردانده شده‌‌اند، در بنادر پاترا و ایگومونیتزیا در قفسه‌ها نگهداری می‌‌شوند.
مهاجران افغان در یونان می‌‌گویند با آن‌‌که در میان‌شان زنان و کودکان نیز وجود دارد، اما چند سال است که بی‌‌سرنوشت هستند و در وضعیت بدی زندگی می‌‌کنند.
علی پیام، باشنده غزنى که به‌گفته خودش دو سال است در یونان در وضعیت بدی زندگی می‌‌کند، از رفتار نادرست پولیس یونان و عدم رسیدگی به مشکلات‌شان توسط مسوولان وزارت مهاجران و عودت‌کنندگان و وزارت خارجه افغانستان شکایت می‌‌کند.
آقای پیام گفت: «اکثر مهاجرین افغان در یونان بی‌سرنوشت هستند و نان شب و روز خود را ندارند. زندگی را در تفریحگاه‌ها، خیابان‌ها و سرک‌ها با تمام زجر و مشکلات سپری می‌‌کنند
وى بدون ارایه جزییات بیشتر گفت که سالانه چندین مهاجر افغان به‌خاطر سیاست‌های ضد مهاجرت یونان و رفتار نامناسب پولیس این کشور جان خود را از دست می‌‌دهند.
اکثر مهاجران افغان، از ایران به ترکیه می‌‌روند و از طریق بندر ازمیر ترکیه، وارد منطقه میتلینی و سالونیک یونان می‌شوند و از این دو جزیره به دیگر مناطق یونان تقسیم می‌‌شوند.
آقای پیام، یونان را دوزخ افغان‌ها می‌‌خواند و از تمام جوانانی که قصد مهاجرت غیرقانونی را دارند، می‌‌خواهد که از این کار خودداری کنند.
او افزود: «اصلا یونان جایی برای زندگی کردن نیست؛ این‌‌جا دوزخ افغان‌ها است. مرتکب یک اشتباه بزرگ شده‌ام، در حال حاضر وضعیت بدترین ولایت افغانستان بهتر از بهترین شهر یونان برای افغان‌ها است. شماری از افغان‌ها به‌دلیل نبود امکانات اقتصادی به روی سرک‌ها می‌‌خوابند و به بیماری‌‌های گوناگون مبتلا شده‌اند
خودکشی مهاجران
در همین حال، زلمی پشتون، رییس اتحادیه سراسری مهاجران افغان در یونان، با انتقاد از مقام‌های وزارت‌های مهاجران و خارجه می‌‌گوید که به‌دلیل وضعیت بد مهاجران افغان در یونان و عدم رسیدگی به مشکلات‌شان، سالانه شماری از جوانان افغان خودکشی می‌‌کنند.
آقای پشتون گفت: «سیزده سال است که در یونان زندگی می‌کنم. این کشور پس از پاکستان و ایران، سومین کشوری است که مهاجران در وضعیت بدی زندگی می‌‌کنند. هر مهاجری که داخل یونان می‌شود حدود ١٢-١٨ ماه زندانی می‌شود. در حال حاضر ١٢٠٠ مهاجر افغان در زندان‌های یونان زندانی‌اند
او افزود: «مهاجران افغان در بهار از مسیر ترکیه وارد یونان می‌‌شوند و زمستان یونان را ترک می‌کنند. هیچ نوع سهولت و امکانات زندگی برای مهاجران وجود ندارد. فقط در یونان یک- دو ارگان خیریه و برخی از خانواده‌ها نان و غذا در روی سرک به مهاجران می‌‌دهند. حتا شماری از مهاجران در کمپ کرینتوس خودکشی کردند
به‌گفته او، افغانستان در یونان تاکنون سفارت‌خانه ندارد و دیپلومات‌های افغان از سفارت این کشور مقیم بلغارستان در جریان هر سه ماه یک بار برای مدت ده روز به‌منظور بررسی وضعیت مهاجران افغان در یونان می‌آیند و در جریان ده روزی که هستند به مشکل مهاجران رسیدگی کرده نمی‌‌توانند.
با این حال، آقای پشتون از شوراى ملى می‌‌خواهد تا به‌صورت اساسی مشکلات مهاجران افغان در کشورهای اروپایی به‌ویژه یونان را بررسی و به آن رسیدگی کند.
او با انتقاد از مقام‌های حکومت، مدعی است که ارگ و مسوولان وزارت خارجه و مهاجران تلاش می‌‌کنند تا مشکلات مهاجران در کشورهای اروپایی حل نشود.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت امور خارجه، تایید می‌‌کند که مهاجران افغان در یونان در وضعیت بدی قرار دارند، اما می‌‌گوید که آنان در راستای مشکلات مهاجران تلاش جدی می‌‌کنند.
آقای موسی‌زی گفت: «متاسفانه یک تعداد از مهاجران افغان که در یونان در وضعیت بدی، زندگی به‌سر می‌برند. این واقعیت دارد؛ اما سفارت افغانستان در بلغارستان تلاش می‌‌کند تا این مشکل را حل کند
شماری از اعضای مجلس نمایندگان نیز با تایید مشکلات مهاجران افغان در کشورهای خارجی، مقام‌های وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان را به کم‌کاری و عدم مسوولیت‌پذیری متهم می‌‌کنند.
ناهید فرید، از اعضای کمیسیون روابط بین‌الملل مجلس نمایندگان گفت: «ما چرا وزارت مهاجران داریم؟ به‌دلیل این‌که مشکلات حدود ۶ میلیون مهاجر افغان را که دسترسی به کار و مسکن ندارند، حل کند. وزارت باید به‌جایی که این پالیسی خوب داشته باشد، می‌‌رود موافقت‌نامه با کشورهای اروپایی امضا می‌‌کند
او افزود: «متاسفانه وقتی که نمایندگان دولت افغانستان موافقت‌نامه را امضا می‌‌کنند، به فکر منافع مردم افغانستان نیستند. در حال حاضر خروج اجباری جریان دارد و این خلاف معاهدات و خلاف اصول انسانی است. مهاجران ما به‌دلیل این‌که دولت از آنان حمایت نمی‌‌کند، زمینه کار را مساعد نمی‌‌کند، این‌‌جا را ترک می‌‌کنند
با آن‌‌که در جریان دو سال گذشته، اخراج اجباری مهاجران افغان از کشورهای ایران، پاکستان، استرالیا و برخی از کشورهای اروپایی افزایش یافته است و در ضمن شماری از مهاجران افغان در وضعیت بدی در کشورهای یونان، ایتالیا و برخی دیگر کشورها قرار دارند، دیده شود که چه زمانی این مشکل‌های مهاجران حل خواهد شد.
مشارکت رسانه‌هاى آزاد که متشکل از آژانس خبرى پژواک، کلید گروپ، روزنامه ۸صبح و موسسه نشراتى سبا مى‌باشد، در بخش فساد اداری و نقض حقوق بشری گزارش‌های تحقیقی تهیه مى‌کند

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 3 مهر 1393
دوشنبه 13 شهریور 1396 03:08 ق.ظ
I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else
know such detailed about my trouble. You are incredible!
Thanks!
سه شنبه 17 مرداد 1396 12:51 ق.ظ
I pay a quick visit day-to-day some web pages and information sites
to read content, except this weblog presents feature based content.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:49 ق.ظ
Good day! I simply want to offer you a huge thumbs up for the excellent information you've got here on this
post. I'll be returning to your site for more soon.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی