تبلیغات
مهاجر - افغانستان وایران درقرن بیستم (5)
مهاجر
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

افغانستان و ایران در قرن بیستم

 

(5)

 

ببرک کارمل و تغییر موضع....

 

ایران و مجاهدین.........

ببرك كارمل و تغییر موضع در برابر ایران:

در شش جدی 1358 حفیظ الله امین از بین رفت و ببرك كارمل با پشتیبانی نیرو های روسی قدرت سیاسی افغانستان را بدست گرفت و او بتاریخ 19 همین ماه دقیقاً سیزده روز بعد از بقدرت رسیدن نامه عنوانی آیت الله خمینی (ره) نوشته و خواستار تحكیم روابط دوستانه گردید. او حركات حفیظ الله امین را تقبیح نموده و آمادگی خود را جهت تبادله هیأت صلح و تحكیم روابط دوستانه اعلان نمود. (متن كامل نامه ببرك كارمل را در اخیر این بخش مطالعه بفرمائید.)

این نامه در روز نامه اطلاعات ایران بتاریخ 25 دیماه (جدی) 1358 و در ص 8 آن بطور مكمل بچاپ رسیده است.

 

ایران و مجاهدین افغانی:‌

ایران تجاوز  شوروی را به افغانستان و اعمال ددمنشانه حكومت دست نشانده آنرا همیشه محكوم نموده است و همچنان در قبال موضع گیری های بین المللی مثل معامله ژینو كه سرزمین افغانستان و مردمش را میخواستند یكبار دیگر قربانی اهداف شوم استعمار نمایند، ایران باوجودیکه معاملات پیدا وپنهانی باکمونیست های افغانستان داشته همانطوریکه با گروه طالبان این کاررا کرده است، موضع گیری های داشته كه آنرا در ادامه مطالعه خواهید فرمود.

احزاب اسلامی شیعه كه در ایران وجود داشتند همه دارای مراكز فعالیت های سیاسی بودند .  در قبال احزاب اهل سنت هم رفتار ایران بد نبوده و این احزاب از اوایل انقلاب  ازكمك های ایران استفاده نموده اند.  حزب اسلامی آقای حكمتیار و جمعیت اسلامی از جمله احزابی هستند كه در سال1358 دفاتر نمایندگی شان در ایران افتتاح گردید.

تنها یكبار در وسط دومذاكره ژینو حزب اسلامی كلیه دفاتر خود را در ایران بست.(24)

منبع مذكور از تبصره دراین مورد خودداری نموده و اینكه علت چه بوده می نویسد كه تاریخ روشن خواهد ساخت،  ولی قبل از اینكه تاریخ روشن كند، آقای حكمتیار بعد از جنگ های كه بین او و  حكومت استاد ربانی رخ داد و كابل آماج راكت ها گردیده و خرابی های وسیعی بیش از چهارده سال جنگ با روسها بوجود آمد ایشان به ایران آمده و در بهترین منطقه خوش آب و هوای تهران (نیاوران ) در قصر مجللی زندگی می نمودند.

ایران در قبال موضع گیری ها و  اختلافات گروههای افغانی ظاهرأ نقش میانجیگرانه اتخاذ نموده است اما در باطن تا جایی که توانسته این آتش را دامن زده است .

در سال 1364 بخاطر حل اختلافات داخلی شیعیان هیئتی از طرف آیت ا... منتظری به سرپرستی آیت الله جواهری به افغانستان اعزام گردید.  این هیأت مركب از اعضای ایرانی و افغانی بودند ،  اعضای ایرانی آن عبارت بودند از : آیت آ... جواهری ، جعفرزاده ، كاظمی ، نریمانی و اكبر پاریزی .  و اعضای افغانی آن : سید حسین عالمی بلخی ، سید میرهادی سجادی مزاری ، زعیم ازچاركنت، ذكی از مزارشریف، خلیلی ، جاوید ، آیت الله فاضل ، علی افتخاری جاغوری ، هاشمی سانچاركی ، سیدحكیم شاه میمنه گی ، سید اسحق نقوی ، مقدسی بامیانی ، سید عبدالخالق علوی ، شیخ مسلم عارفی ارزگانی، رضوانی ارزگانی ، سلطانی ارزگانی ، استاداكبری ، صادقی نیلی ( شهید)

قابل ذكر میدانیم كه تعدادی از  اعضای افغانی این هیأت همه آخوند های حرف شنو از ایران بودند...!

حاصل كار این هیأت تشكیل شورا های اسلامی ،  در مناطق شیعه نشین گردید، اما این شورا های اسلامی هم نتوانستند كار مثبتی را انجام دهند زیرا حرکت حرکت خیرخواهانه نبوده بلکه اهداف استعماری را در قبال داشت .

ایران در طول دوران انقلاب مردم افغانستان علیه شوروی وقت بخاطر همچو كار های ظاهرأ خیر خواهانه و كمك به مجاهدین و تعلیم و تربیه نظامی هیأت های زیادی روان كرده ، اما متاسفانه بعد از رفتن هر گروپ این هیأ ت ها جنگ خونینی بین احزاب شیعه آغاز گردیده ، به حدی كه الی سال 1368 یعنی تشكیل حزب وحدت اسلامی افغانستان بیست و پنج هزار جوان شیعه كشته شد. اینكه چرا اینچنین شده ، بالاخره تاریخ قضاوت خواهد كرد.

درقسمت آموزش های نظامی نیز ایران به مجاهدین افغانی كمك های محدودی داشته ، از جمله همین اكبر پاریزی فوق الذكر در ولایت سرپل همكاری های در قسمت آموزش های نظامی داشت و خود نیز مدتی در آن منطقه بود، مردم به عنوان سرباز امام خمینی (ره) او را احترام می نمودند، ولیكن عدم آگاهی او از وضعیت سیاسی احتماعی منطقه و موقعیت شیعیان آنجا و كسانیكه اطراف او را گرفته بودند اكثرأ بی سواد بودند، همین بود كه اختلافاتی بوجود آمد ، عملكرد آقای پاریزی در شرایطی كه شیعه و سنی سالها باهم زندگی مسالمت آمیز داشتند و دراین شرایط كه وطن شان هم مورد تجاوز قرار گرفته بود بیشتر به وحدت نیاز داشتند، اما حركات آقای پاریزی که از قبل پلان شده بود، باعث شد كه بین ازبك و هزاره منطقه از همان اوایل انقلاب جنگ های داخلی آغاز گردیده و سالها دوام نماید.   در نتیجه این جنگ ها هزاران جوان كشته و خانه ها تاراج شد، و از جمله مردم سوزمه قلعه كه حدود سه هزار خانواده بودند بیشترین خسارت این درگیری تحمیلی و ناسالم را متحمل گردیدند. جدا از اینكه تعداد كثیری از بزرگان و علمای منطقه توهین و تحقیر شدند و بعضا افراد دلسوزی از بزرگان این ولایت سربه نیست گردیدندمثل مرحوم حاجی امان خان و پسرارشد ایشان با برادر ، مرحوم شیخ سخیداد ناقل نماینده امام خمینی و دانشمند و سخنور توانا که تازه از زندان کمونیست ها رهایی یافته بود، كه یقینأ بوسیله همین پاریزی صورت گرفته زیرا اطرافیان او از سرپل اكثر افراد بی سواد بودند و جمعی  كه سواد مختصر هم داشتند كاملا بدور از مسایل سیاسی رشد نموده بودند و قدرت تحلیل را نداشتند، هركاری میشد بوسیله  او صورت میگرفت.

 

اعزام هیأت مجاهدین به امریكا و موضعگیری ایران :

زمانیكه یك هیئت از احزاب مجاهدین مقیم پشاور به سرپرستی استاد برهان الدین ربانی عازم امریكا شد، اكثر مجاهدین مخالفت خود را اعلان نمودند، جبهه متحد انقلاب اسلامی افغانستان یكی از احزاب شیعه مقیم ایران طی بیانیه ای گفت: ( ما ضمن محكوم كردن اعمال پلید چهره های انقلابی نما كه به آستان ریگان حامی اسرائیل غاصب سرنهاده اند اعلام می كنیم ، كمك امریكا توطئه ای ناشی از روش سلطه جویانه ابر قدرت غرب به همدستی متجاوز شرق میباشد.)

موضع حكمتیار شدید نبود، ولی استاد سیاف شدیدأ به این موضوع معترض بوده و گفته بود كه ( چهار تن از رهبرانی كه عازم امریكا شده اند به هیچ صورت نمایندگی از اتحاد اسلامی مجاهدین افغانستان نمی كنند ، بلكه آنها فقط نماینده تنظیم های خود هستند ...  ما با این سفر مخالفت نموده و آنرا مخالف مصالح و منافع جهاد خویش می انگاریم.)

آیت ا... خامنه ای رهبر ایران كه در آن موقع رئیس جمهور ایران بود سران گروه های مقیم ایران را دعوت و به ایشان ضمن ابراز نقطه نظرات ایران راجع به سفر هیأت گروه های پشاور چنین اظهار نظر كرد:( سازش با یك جناح آنقدر زشت و غیر قابل قبول است كه سازش با جناح دیگر و هیچ تفاوتی ندارد .  هر انقلابی آنوقتی میتواند انقلابی باشد كه استقلال داشته باشد، و اگر وابسته شد و به اینجاو آنجا تكیه كرد دیگر یك انقلابی و مبارز نیست، بلكه یك فرصت طلب و سیاست باز است.  لذا تو صیه موكد ما به اشخاص و چهره های موثر و مبارز افغانستان این استكه بقدرت های سلطه گر بخصوص ابر قدرت ها اعتماد و تكیه نكنند و از آنها كمك نخواهند . آن انقلابیكه بخواهد با تكیه به امریكا یا شوروی (روسیه) بجنگد ؛  آن آنقلاب نیست.

اسلام عبارت از یك نظام توحیدی است كه اولین حرفش شكستن بت ها است ، چه دلیلی دارد كه انسان با دشمنی بسازد برای اینكه دشمن دیگر ی را كه غالبأ دست شان در دست هم است از پای درآورد.) (25)

همچنان ایران به تاریخ 21 قوس 1360 مطابق 12 نوامبر 1980 در ارتباط حل قضیه افغانستان طرحی را ارائه نمود كه در روزنامه ها بچاپ رسید، در اینجا طرح مذكور را از نظر می گذرانیم ، این طرح راقایم مقام وزارت خارجه ایران در یك مصاحبه  مطبوعاتی اعلام نمود:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت به تبع آن دولت جمهوری اسلامی ایران همیشه مخالف اشغال قلمرو كشور های مستضعف جهان از سوی نیرو های بیگانه بوده وهست ،  ماهمواره اعلام داشته ایم كه دست ابرقدرتها با ید از كشور های اسلامی كوتاه شود و گرنه خود مسلمانان این دستان تجاوز گر را قطع خواهند كرد.

امروز امریكای جنایتكار حضور نظامی و سیاسی خود را در اقیانوس هند و خلیج فارس و كشور های اسلامی منطقه با حضور نیرو های ارتش سرخ شوروی در افغانستان توجیه می كند و در حقیقت شوروی با اقدام غیر قانونی و زور مدارانه خود باعث ادامه سلطه امریكا در منطقه و گسترش نفوذ آن است.

در سال گذشته طرح های متعددی برای حل مسئله افغانستان از سوی مجامع مختلف بین المللی و دولتها ارائه شده است، به نظر دولت جمهوری اسلامی ایران بیشتر این طرح ها در جهت دخالت دادن نیرو های اروپائی و امریكائی در منطقه بوده است ،  و اصولأ آنچه دراین طرح ها مطرح نبوده اراده ملت مستضعف و بپا خواسته افغانستان برای حاكمیت برسرنوشت سیاسی و اجتماعی خود بوده است.

ما همواره با بین المللی كردن مسئله ای افغانستان مخالف بوده ایم و مخالف باقی خواهیم ماند،  آنچه در افغانستان می گذرد ، مسئله مربوط به جهان اسلام است كه چون نقاط دیگر در مقابل زورگویی و روحیه سلطه گرانه یك ابر قدرت قرار گرفته است ، و لذا راه حل مشكل افغانستان را تنها از طریق استفاده از نیروی عظیم و لایزال ملتها ی مسلمان در سراسر جهان امكان پذیر میدانیم و لهذا براساس دو اصل زیر راه حل خودرا برای این مشكل اعلام میداریم :

1-             خروج بی قیدو شرط شوروی از خاك افغانستان.

2-             حق مالكیت مردم برای تعیین سرنوشت سیاسی خود.


 

راه حل :

1-             تشكیل یك نیروی حافظ صلح از نیرو های پاكستان ، ایران و  یك كشور اسلامی دیگر كه مخالفت روشن خود را در مبارزه با استكبار جهانی به سركردگی امریكا نشان داده باشد.

2-             خروج نیروی شوروی و جایگزینی نیرو های اسلامی حافظ صلح .

3-             بازگشت پناهندگان مجاهد افغانی به داخل خاك افغانستان.

4-             تشكیل یك شورای 30 نفره اسلامی متشكل از روحانیت مبارز و متعهد جهان اسلام .

5-             گزینش و تشكیل یك شورای موسس به انتخاب شورایی از روحانیت و خبرگان نا وابسته افغانستان كه وظایف زیر را به عهده خواهد داشت:

الف: انتخاب یك شورای فرماندهی برای نیرو های رزمنده و ارتش افغانستان و نظارت برعملكرد شورای فرماندهی.

ب: تشكیل یك شورای انقلاب برای اداره امور اجرائی كشور.

ج: انجام وظیفه قانونگذاری در دوره انتقالی .

د: تا تشكیل مجلس موسسان و تعیین نوع حكومت و تدوین قانون اساسی توسط این مجلس ، شورای انقلاب مثل یك دولت كار خواهد كرد و این شورا به عملكرد شورای فرماندهی نیروهای صلح نظارت خواهد داشت و همچنین نیرو های صلح اسلامی در زیر پوشش شورای عالی روحانیت جهان اسلام عمل خواهد كرد.

مذاكره در مورد طرح فوق میتواند با پذیرش اصول دو گانه و چارچوب كلی طرح از سوی شوروی بین پاكستان و ایران و نمایندگان مجاهدین افغانی شروع شود و در مورد جزئیات آن توافق به عمل آید.(26)

این طرح نیز از جمله طرح ها ی در قسمت مسئله افغانستان است كه در روی كاغذ پیاده شده است .


 

منابع

24-مجله حبل الله سال دوم شماره 14 -1364

25-همان شماره 25 و شماره 26 سرطان و اسد 1365 ص7

26-حل سیاسی قضیه افغانستان صابری ص11 و12

:

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 17 اردیبهشت 1391
دوشنبه 7 مرداد 1398 02:24 ق.ظ

Awesome write ups. Thanks a lot!
buy viagrow pro online drug store canadian pharmacies stendra canada online pharmacies reviews trust pharmacy canadian northwest pharmacies online canadian drugstore canadian pharmaceuticals nafta drugs for sale deep web candida viagra
دوشنبه 3 تیر 1398 05:57 ق.ظ

Nicely put. With thanks.
only best offers 100mg cialis click here take cialis where to buy cialis in ontario generic cialis at walmart miglior cialis generico chinese cialis 50 mg link for you cialis price cialis para que sirve are there generic cialis i recommend cialis generico
شنبه 1 تیر 1398 06:33 ق.ظ

With thanks, I enjoy this!
cialis australia org import cialis cialis generico how do cialis pills work cialis uk next day cialis online napol cialis side effects dangers cialis kaufen wo cialis daily dose generic generic cialis review uk
جمعه 31 خرداد 1398 02:33 ب.ظ

Good stuff. Cheers.
how to purchase cialis on line cialis generico online tadalafil tablets 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis australia org cialis for daily use cialis bula cialis alternative tadalafil 20 mg viagra cialis levitra
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:04 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it.
can i take cialis and ecstasy price cialis per pill cialis 20 mg cut in half buy brand cialis cheap cialis sans ordonnance cialis pas cher paris cialis professional yohimbe cialis australian price acheter du cialis a geneve cialis manufacturer coupon
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:58 ق.ظ

Regards! I appreciate this!
tadalafil 5mg wow look it cialis mexico price cialis per pill cialis generico milano trusted tabled cialis softabs cialis generico in farmacia click here to buy cialis cialis authentique suisse we like it safe cheap cialis cialis reviews
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:09 ق.ظ

Kudos. A lot of posts.

only now cialis for sale in us cheap cialis cialis y deporte the best site cialis tablets cialis 10 doctissimo generic cialis at the pharmacy cialis 5 mg schweiz order cialis from india cialis 100 mg 30 tablet cialis prezzo al pubblico
جمعه 24 خرداد 1398 09:59 ب.ظ

Awesome forum posts. Thank you!
get cheap cialis viagra cialis levitra we recommend cialis info non 5 mg cialis generici cialis qualitat enter site 20 mg cialis cost cialis 30 day trial coupon cialis mit grapefruitsaft achat cialis en itali the best site cialis tablets
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:26 ب.ظ

You mentioned it terrifically!
wow cialis 20 40 mg cialis what if i take generic cialis at walmart legalidad de comprar cialis dosagem ideal cialis prices on cialis 10 mg cialis rckenschmerzen cialis herbs cialis bula import cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 01:57 ب.ظ

Great information, Cheers.
cialis online nederland cialis kaufen wo cialis generico postepay buy cialis online cialis uk next day prezzo di cialis in bulgaria wow look it cialis mexico cialis italia gratis where cheapest cialis cialis generique 5 mg
دوشنبه 20 خرداد 1398 05:46 ق.ظ

Kudos. Ample tips!

walgreens price for cialis cost of cialis per pill cialis 05 side effects for cialis india cialis 100mg cost dose size of cialis female cialis no prescription cialis authentique suisse wow look it cialis mexico buy cialis online
شنبه 18 خرداد 1398 11:46 ب.ظ

Superb knowledge. Thank you!
cialis patentablauf in deutschland cialis 10 doctissimo cialis name brand cheap american pharmacy cialis click now cialis from canada cialis online napol opinioni cialis generico acheter cialis kamagra cialis wir preise cialis generico lilly
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:32 ق.ظ

You suggested it adequately!
generic for cialis prezzo cialis a buon mercato cialis 20 mg generic cialis pill online cialis generico postepay acheter cialis meilleur pri dosagem ideal cialis cialis pills cialis 30 day trial coupon discount cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:53 ق.ظ

Thank you, Plenty of stuff.

cialis generico in farmacia precios de cialis generico prices on cialis 10 mg only best offers 100mg cialis cialis 20 mg canadian cialis prescription doctor cialis tadalafil 10 mg cialis 10mg prix pharmaci cialis pas cher paris
سه شنبه 13 آذر 1397 12:57 ق.ظ

Thanks a lot, An abundance of knowledge.

cialis purchasing cialis bula purchase once a day cialis cialis 10 doctissimo cialis online deutschland cialis herbs 200 cialis coupon generic cialis soft gels cilas cialis online holland
دوشنبه 12 آذر 1397 11:56 ق.ظ

Seriously loads of useful facts!
canadian cialis cialis tablets buying cialis in colombia safe dosage for cialis acquistare cialis internet purchasing cialis on the internet preis cialis 20mg schweiz generic low dose cialis cialis online enter site very cheap cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:35 ق.ظ

Thank you. Lots of material!

cialis 200 dollar savings card cialis generique cialis dosage how do cialis pills work how do cialis pills work price cialis best prix de cialis generic cialis cialis per paypa cost of cialis per pill
یکشنبه 11 آذر 1397 11:25 ق.ظ

You mentioned that fantastically!
cialis kamagra levitra cialis efficacit cialis 20mg preis cf dose size of cialis cialis professional yohimbe cialis side effects dangers tadalafilo cialis alternative cialis generico postepay cialis sicuro in linea
شنبه 10 آذر 1397 11:17 ق.ظ

Helpful write ups. Appreciate it.
cialis qualitat cialis authentique suisse cialis price thailand cipla cialis online cialis daily new zealand cialis 20 mg cialis online holland where to buy cialis in ontario brand cialis generic when will generic cialis be available
جمعه 9 آذر 1397 12:28 ب.ظ

Really quite a lot of awesome facts.
look here cialis order on line we like it safe cheap cialis cialis generic tadalafil buy cialis daily dose generic cialis alternative only here cialis pills cialis coupons buying cialis in colombia generic cialis pill online cialis qualitat
جمعه 9 آذر 1397 12:57 ق.ظ

Amazing info, Regards.
cialis sans ordonnance buy cialis online cialis tablets cialis cipla best buy discount cialis dosagem ideal cialis try it no rx cialis precios cialis peru generic cialis with dapoxetine cialis online napol
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:14 ق.ظ

Information effectively utilized..
buying cialis in colombia canadian discount cialis overnight cialis tadalafil cialis side effects dangers try it no rx cialis cialis mit grapefruitsaft prix de cialis venta de cialis canada side effects of cialis buying cialis in colombia
چهارشنبه 7 آذر 1397 12:51 ب.ظ

With thanks. Awesome information.
cialis generika order cialis from india buying cialis on internet cialis sale online cialis mit grapefruitsaft try it no rx cialis buy cialis sample pack female cialis no prescription cialis generico viagra cialis levitra
پنجشنبه 19 مهر 1397 02:04 ق.ظ

Thanks a lot, I like it.
vardenafil levitra levitra without a doctor prescription buy levitra levitra without a doctor prescription buy levitra online levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra 10mg buy levitra 10mg buy levitra generic
سه شنبه 10 مهر 1397 01:49 ق.ظ

Regards! Terrific stuff.
order generic cialis online cialis sans ordonnance cialis 5 mg tadalafil tablets how to purchase cialis on line buying cialis overnight cialis price in bangalore cialis 20mg preis cf cialis dosage recommendations cialis flussig
شنبه 7 مهر 1397 11:39 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis online deutschland we recommend cialis info cialis online interactions for cialis cialis generika cialis y deporte ou acheter du cialis pas cher cialis daily cialis 5mg click now buy cialis brand
شنبه 31 شهریور 1397 03:00 ب.ظ

Beneficial knowledge. Thanks.
drugs for sale usa online pharmacy canada canadian drugstore canadian pharmacies without an rx canadian online pharmacies rated discount canadian pharmacies online pharmacies india canadian cialis prescription drugs without prior prescription online drug store
سه شنبه 27 شهریور 1397 01:45 ب.ظ

Amazing info. Many thanks.
trusted tabled cialis softabs cialis pas cher paris cialis 20mg preis cf 200 cialis coupon generic cialis in vietnam cialis en mexico precio cialis kaufen bankberweisung where to buy cialis in ontario generic cialis tadalafil look here cialis cheap canada
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:28 ق.ظ

Appreciate it, Numerous data!

cialis 20mg generic cialis pro cialis canada tadalafil cialis 100mg suppliers cialis dosage are there generic cialis cialis daily dose generic cialis 10mg prix pharmaci cialis name brand cheap
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:37 ب.ظ

Really a lot of valuable material.
canada pharmacies drugstore online india trusted pharmacy canada scam canada online pharmacies for men buy viagra usa canadian prescriptions online serc 24 mg buy viagra 25mg buy vistagra online safe canadian medications buy viagrow
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی