تبلیغات
مهاجر - آغاز نهمین سال نشراتی اعتصام
مهاجر
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
آغاز نهمین سال نشراتی اعتصام 


اعتصام  نشریه ای که موضعش ، موضع اصلاحی است ،  مستقل بود ، هست و انشاالله خواهد بود.

آغاز نهمین سال نشراتی اعتصام

گرچه لنگ لنگان،  اما خوشحالیم که  هشت سال نشراتی اعتصام را پشت سر گذاشته و نهمین سال نشراتی اعتصام را همچنان با عدم وابستگی و مستقلانه آغاز می کنیم .

در آغاز نهمین سال نشراتی اعتصام یک بار دیگر به دوستان خود اطمینان میدهیم که اعتصام همچنان مستقل که بود، هست و انشاالله خواهد بود، اگر گاهی دو شماره و سه شماره را در یک جلدهم بچاپ رسانده  دلیل این نیست که نویسندگان و دست اندرکاران اعتصام از نوشتن کم آورده باشند ، اینها میتوانند که بقول معروف « تاحشر سخن از زلف یار گویند » اما آنچه این مشکل را بوجود آورده همانا نه تنها مشکل ما بلکه مشکل همه کسانی است که در افغانستان کار فرهنگی می نمایند.

اعتصام در نخستین شماره اش که هشت سال قبل منتشر نمود  ،  تاکید بردو مورد داشت یکی کارفرهنگی که آنرا اینک نیز یکی از ضروریات مبرم جامعه میداند و دیگر ی اصلاحات .

ما کارفرهنگی را در جامعه خود ما یک ضرورت میدانیم ، و آنرا لازمه بوجود آوردن اصلاحات در همه عرصه ها .

واقعا اگر مشکلاتی را که امروز گریبانگیر مملکت ما است ریشه یابی نماییم به عقیده ما همه برمی گردد به ضعف فرهنگی .

به شهادت تاریخ افغانستان در پی هربار رشادت ها و جان نثاری در راه حفظ استقلال و تمامیت عرضی و حفظ نوامیس خود گرفتار یک دور اسارت و دربدری گردیده ، اگر از دیگر موارد بگذریم جنگهای اول و دوم باانگلیسیها نشان میدهد که مردم افغانستان در پی آن همه جانفشانی ها چگونه تحت قیمومت انگلیس قرار گرفت ، جنگ فتح شد اما خود فروخته ای از هند برتانوی آمد و حاکمیت را بدست گرفت و همینطور در جنگ دو م ، و در سه دهه اخیر که ما تاریخ زنده آن هستیم دیدیم که چگونه کشور ما بعد از دفع تجاوز روس ، گرفتار بدبختی های گردید که نوشتنش مثنوی و هفتاد من کاغذ است.

اینها همه ضعف فرهنگی است که ما را بعد از بدست آوردن آزادی گرفتار ذلت ساخته است . و اما یک موضوع دیگر را نیز نمیتوان نادیده گرفت و آن عبارت است از موضوع عدم مدیریت سالم واستراتیژی .

در بحث های استراتیژی وقتی دقت کنیم استراتیژست های معاصر بخاطر استقرار یک حکومت و یا استقرار یک نظام سه مرحله را پیشنها مینمایند: کارفرهنگی ، کارسیاسی و در مرحله سوم کارنظامی .

از ارایه این نظر سالهای زیادی سپری نمی شود ، اما ما با صراحت می گوییم که اینکار دقیقا همان روشی است که پیامبر بزرگ اسلام بعد بعثت انجام داده اند.

بهر صورت اعتصام با آرمان آوردن اصلاحات و راه اندازی یک نهضت اصلاحی سرتاسری کار خود را آغاز و تا این مرحله رسانده است .

مانهضت اصلاحی را پی خواهیم گرفت و در این راه  با کتاب و قلم و فکر و اندیشه به پیش خواهیم رفت . و یقین داریم که روزی همه به این باور خواهند رسید که اصلاحات یک ضرورت است،علم و دانش و منطق جای اینهمه بدبختی ها و قلدری ها را خواهد گرفت ، و با ید با اخلاص و متانت و صداقت در اجرای آن کمر همت بست.

مجله اعتصام گاهی  دو شما ره در یک شماره و چند بار هم سه شماره در یک شماره به چاپ رسیده که علت آنرا بارها گفتیم و تکرار نمی کنیم .

اینک که سال نهم نشراتی خویش را آغاز می کنیم یکبار دیگر به دوستان خود اطمینان میدهیم که اعتصام را همانگونه که مستقل بود ، مستقل نگاه خواهیم داشت ،  برای ما مهم نیست که چند شماره را دریک شماره چاپ نماییم بلکه مهم این است که مامستقلانه و آنچه را که به خیر و صلاح مملکت خود میدانیم بازگو نماییم ، و از خداوند بزرگ«ج» دراین راه توفیق میخواهیم .

و اما موضوعی را که در ارتباط مسایل جاری به عرض برسانیم اشاره بدو موضوع است ، یکی انفجارات و انتحارات پی درپی و دیگر موضوع انتخابات ریاست جموری در ده ماه آینده . البته نه آنطوریکه که حادثه در چه ساعتی رخ داد و چه تعداد تلفات و خسارات داشت ، که این روش کاری ما نیست و این موضوع از طریق روزنامه ها و رسانه های صوتی و تصویری پخش می گردد.

آنچه راما میخواهیم به عرض برسانیم این است که حادثات انتحار ، انفجار ، کارگذاری مین های کنار جاده ، حملات گروپی روز بروز تشدید یافته است .

در بررسی های که تاهنوز از جانب رسانه ها و صاحب نظران صورت گرفته اکثرأ این حملات را از جانب پاکستان گفته و آنرا پیوند میدهند به سفر رئیس جمهور کرزی به هند . که البته این هم بجای خودش قابل تامل است. و اما موضوع سروصدای رفتن قوای امریکایی را در 2014 و به پایان رسیدن دور کاری جناب آقای کرزی و انتخابات ریاست جمهوری را نمیتوان نادیده گرفت .

2014 و ترک افغانستان از سوی امریکا درحال حاضر به عقیده ما همان «ببو» خیالی است که اطفال را می ترسانند. و الا باید گفت که امریکا برای چه آمده بود؟ و چگونه میرود ؟

جنگ با تروریسم ؟ کی را نابود کرد و کدام مرکز تروریسم را از بین برد ه ؟ آیا دیگر خطراتی از ناحیه تروریسم متصور نیست ؟ 

عملا می بینیم ، همان هایی را که تروریسم میخوانندنسبت به روزهای آغازین حمله امریکا قوی تر، مصمم تر و با تاکتیک تر وارد میدان جنگ می گردند ، در جا های که از لحاظ امنیتی کاملا با تدابیر قوی بسر می برند ، طالبان درهمان جا ها نفوذ نموده دست به عملیات وسیع میزنند و عملا به مشاهده رسیده که در همان نقطه که باید از چندین کمربند امنیتی عبور کنند ایشان توانسته اند که سلاح های ثقیل هم جابجا نمایند که این بیانگر قوت آنها است .

دولت و تحلیلگران سیاسی این موضوع را سربسته و دربسته به پاکستان نسبت میدهند و موضوع نزدیگی سیاست افغانستان و هند را عامل تشدید این حملات میدانند.

به نظر ماهم پاکستان دخیل در قضایای بی امنیتی افغانستان است ، اما این را نیز باید اذعان داشت که در مجموع مسایل بی امنیتی همه اگر وارداتی هم باشند ، تنها از پاکستان نیست ، همسایگان دیگر ما نیز در این قضایا دست دارند.

چندروز قبل در ولسوالی قرقین ولایت جوزجان یک منطقه را مخالفین اشغال  کردند ، دولت هم از زمین و هوا بالای شان فشار آورد و یک طرف را برای آنها رها کرد، البته بخاطر جلوگیری از تلفات و خسارات افراد ملکی ، مخالفین از همان راه بیرون رفته و خودرا در کنار دریا رساندند و با قایق های خود رفتند به آنطرف دریا. البته این یک مورد است و در سایر موارد عملا سلاح های ایرانی بدست مخالفین دیده شده است .

اما اگر این همه را نادیده گرفته و مشکلات داخلی خود پاکستان را که از ناحیه طالبان خود دارد همه را نادیده بگیریم و بار تمام مشکلات بی امنیتی افغانستان را بدوش پاکستان بگذاریم ، باوجود این همه باید در پی چاره اش بیرون شویم . زیرا امروز بیشترین خسارت را از ناحیه بی امنیتی ها ما می بینیم ، تلفات جانی ما افزایش یافته ، تاسیسات ما از بین میرود ، جریان سرمایه گذاری متوقف میشود، صعود قیمت های مواد اولیه و سایر لوازم بصورت سرسام آور  و.......

اختلاف سیاسی بین افغانستان و پاکستان به نظر ما ماه ها قبل از تاسیس پاکستان آغاز گردیده است .  و بارها منجر شده به قطع روابط دیپلماتیک ، قطع روابط تجارتی ، حمله به سفارت خانه ها و قونسلگری های همدیگر، آتش زدن بیرق های همدیگرو تبلیغات گسترده علیه همدیگر از طریق رسانه ها و.....

اما با وجود این همه نتوانسته اند که روابط مردم را قطع نمایند، درهمه حال مردم رابطه حسنه داشتند و دارند ، حتی بعداز آنکه اختلاف توسط دو دکتاتور هردو کشور ( سردارایوب خان پاکستانی و سردار داوود خان افغانی) تشدیدبخشیده شد. و اینک نیز مردم همان روابطی که داشتند بصورت نورمال دوام دارد.

پس بنا براین اختلا فات هردو کشور باتوجه به داشتن مرز طولانی و باتوجه به این که هردو کشور از ناحیه همدیگردر موارد زیادی آسیب پذیری دارند ، باید حل گردد. البته با درنظر داشت  اینکه  به منافع ملی هردوکشور احترام گذاشته شود و برای ادامه زندگی مسالمت آمیز استراتیژیی طرح و تدوین شود که هردو کشور به تطبیق و ادامه آن متعهد گردند. و این یک ضرورت است ، و دوام اختلاف به ضرر هردو کشور است .

و اما موضوع انتخابات ده ماه آینده که پیشاپیش موجی از تبلیغات براه افتاده و کاندیدان راست و دروغ از هر طرف سرمی جنبانند و وند گیران رای فروش هم به دفاتر اینها رفته و وعده همکاری میدهند تا شاید لب ونانی گیر آید.

موضوع اجماع ملی و به میدان آوردن دوسه نفر ازمجموع کاندیدان ، موضوع داغتر این دوره است .

ما را  عقیده براین است که اولا در طرح اجماع ملی هیچگونه صداقتی در کار نیست و دراین راستا(اجماع ملی) آنقدر طرح زیاد است که هرگز روی آن توافق صورت نخواهد گرفت . و ثانیا این حرکت یک حرکت قانون شکنانه است و یکبار دیگر قانون اساسی کشور را به انزوا کشیدن است ، زیرا اگر اینها واقعا راست می گویندو به افغانستان ومردمش دل می سوزانند و میخواهند افغانستان را از بحران نجات بدهند ، بنای این اجماع را براین بگذارند که همه از همین لحظه به بعد پیروی از قانون اساسی کشور نموده و هرگز خلاف آن عمل نکنند و ما یقین داریم که اگر همه در این امر متعهد شود و واقعأ صداقتمندانه عمل کنند در افغانستان هیچ مشکلی باقی نخواهد ماند . و مشکل با همسایه ها هم حل خواهد شد.

پس بنابراین در نخستین شماره سال نهم نشراتی خود تاکید به قانون مداری و تعهد به قانون می نماییم که امیدواریم خداوند در این زمینه مارا توفیق عنایت بفرماید. والسلام 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 31 خرداد 1392
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی